Czym nie jest technika Bowen’a

BOWEN nie jest masażem. Wykonywanie rozciągania, ugniatania, lub innych technik masażu nie jest wskazane tuż po zabiegu Bowen’a gdyż może zaburzać efekt Terapii Bowen’a. Ruchy Bowen’a ograniczają się do górnych warstw tkanek, nie głębiej niż powięzie powierzchniowe mięśni i wymagają jedynie delikatnego nacisku.

BOWEN nie jest akupresurą. Niektóre miejsca wykonania Ruchów Bowen’a pokrywają się z punktami akupresury, ale BOWTECH nie jest akupresurą.

BOWEN nie jest chiropraktyką. W Terapii Bowen’a nie pracuje się z tkanką kostną. Mimo to większość terapeutów i wielu pacjentów zauważa wyraźne zmiany w układzie ruchu i kręgosłupie: ciało samo się prostuje, a napięcia układu mięśniowego i powięziowego rozluźniają się.

BOWEN nie jest pracą z przekazywaniem energii. Niektóre metody pracy z energią są narzucone ciału i są nastawione wyłącznie na efekt końcowy, który może zgadzać się z potrzebami pacjenta albo i nie. W przeciwieństwie do tego, terapeutom Bowen’a zaleca się skupienie na wykonaniu określonego ruchu/ sekwencji ruchów, a następnie opuszczenie pokoju, w którym przebywa pacjent.

BOWEN nie jest fizjoterapią ani neuromięśniowym przeprogramowaniem. W fizjoterapii zaleca się pacjentom wiele ćwiczeń i terapii, ukierunkowując się na specyficzny problem. Przyjmuje się, że wynik jest skutkiem zastosowanej techniki. W przeciwieństwie do tego BOWTECH to sekwencje precyzyjnych ruchów, które – jak się zakłada – pobudzają ciało do autoregulacji.

BOWEN nie jest terapią punktów spustowych. Oczywiście niektóre punkty pokrywają się; ale większość punktów spustowych zlokalizowanych jest w centrum mięśnia, podczas gdy Ruchy BOWTECH przeważnie wykonywane są w miejscach, gdzie spotykają się mięśnie i powięzi lub gdzie grupy mięśni nakładają się na siebie.

BOWEN nie jest terapią odciążania mięśniówki. Co prawda każdy Ruch BOWTECH stymuluje mięśniówkę, ale nie ma nacisku na jej rozpracowywanie. Technika Bowen’a inicjuje naturalne procesy samoleczenia organizmu, a zabieg Bowen’a może rozluźniać zrosty i odprężać tkankę.

BOWEN nie jest masażem limfatycznym. BOWTECH stymuluje i pobudza odpływ limfy, możliwe jest również opróżnienie zatok przynosowych w czasie zabiegu. Występują doniesienia, iż cysty, np. w okolicy klatki piersiowej, mogą się zmniejszać do kilku tygodni po Terapii Bowen’a. Ale BOWTECH nie stosuje ani głębokiego wygładzania, ani drenażu limfatycznego.

BOWEN nie jest techniką uwalniającą emocje. BOWTECH nigdy nie stawia sobie za cel uwolnienie emocji. Mimo to, jest wiele doniesień, iż BOWTECH w zadziwiający sposób przynosił ulgę duchową i delikatnie, acz dogłębnie zmieniał zaburzone wzorce emocjonalne. Dlatego wielu Terapeutów Bowen’a świadomie koncentruje się na łączeniu aspektów fizycznych i emocjonalnych, aby uzdrowić przyczyny tego, co kryje się za ochronnym murem napiętych mięśni. BOWTECH udowadnia, iż najlepszy dostęp do ciała osiąga się delikatnym, nieagresywnym sposobem postępowania.

BOWTECH – Oryginalna Technika Bowen’a – jest uznaną naukowo metodą. Dlatego też w żadnym razie nie zastępuje ona wizyty u lekarza czy wizyty u fizjoterapeuty, masażysty itd. Nie jest też leczeniem ani terapią stanów, uwarunkowanych chorobą.

Bowen